Aby być dobrym edukatorem, należy nieustannie doskonalić swoje kompetencje. Dotyczy to każdej dziedziny edukacji, w tym edukacji osób osadzonych.
Wiele ciekawych możliwości, jeśli chodzi o rozwój zawodowy osób działających w dziedzinie edukacji dorosłych, daje program Erasmus+. Takie doświadczenia ma Stowarzyszenie na rzecz edukacji osób wykluczonych społecznie o nazwie „Busola”.
Stowarzyszenie Busola prowadzi działalność edukacyjną, wychowawczą oraz kulturalną i szkoleniową na rzecz słuchaczy szkoły przywięziennej w Płocku oraz uczestników warsztatów terapii zajęciowej działających przy zakładzie karnym w Płocku. Działania są także ukierunkowane na wspieranie rozwoju oraz wyrównywanie szans edukacyjnych słuchaczy oraz uczestników warsztatów. Stowarzyszenie jest instytucją akredytowaną w programie Erasmus+, jeśli chodzi o działania związane z mobilnościami w ramach Akcji 1. Dzięki temu jego członkowie – aktywni edukatorzy osób pozbawionych wolności – mają realną możliwość poszerzania swoich kwalifikacji, zdobywania nowych umiejętności poprzez udział w wydarzeniach szkoleniowych.
Jednym z takich wydarzeń szkoleniowych, w którym udział wzięło dwóch przedstawicieli Stowarzyszenie Busola było szkolenie Photography in education zorganizowane w dniach 7-11 listopada 2022 w Angra de Heroizmo na malowniczych Azorach. Kurs ten przeznaczony był dla nauczycieli uczących na różnych poziomach zaawansowania. W przypadku naszych uczestników szkolenie to było doskonałą okazją do uzupełnienia posiadanych kwalifikacji – obaj panowie prowadzą bowiem zajęcia w przywięziennej szkole na kwalifikacyjnym kursie zawodowym w zawodzie fotografa: (AUD.02 – Rejestracja, obróbka i publikacja obrazu).
Szkolenie Photography in education z założenia jest kursem użytkowym, podczas którego uczestnicy doskonalą swoje umiejętności praktyczne. Dla przedstawicieli naszego stowarzyszenia, czynnych zawodowo nauczycieli, szkolenie było doskonałą okazją do zgłębienia wiedzy w zakresie fotografii. Oto krótka relacja uczestników po powrocie ze szkolenia.
—————
Nasz wyjazd rozpoczął się ciekawie. Wyruszyliśmy wcześnie, bo o 3 rano, kiedy to z Płocka udaliśmy się na lotnisko w Warszawie. Tam czekał nas lot na Azory. Po dwóch przesiadkach w Brukseli i Lizbonie dotarliśmy wieczorem na miejsce, czyli na portugalską wyspę Treceirę. Następnie z lotniska taksówką dojechaliśmy do hotelu Cruzeiro, gdzie mieliśmy mieszkać przez kolejny tydzień.
Naszym opiekunem okazała się bardzo urocza i miła osoba, pani Gracia Coelho. Po krótkim przedstawieniu się każdego z uczestników kursu i zaprezentowaniu zasad obowiązujących na kursie, przedstawiono nam plan zajęć. Rozpoczęliśmy od zwiedzania szkoły i poznawania systemu szkolnego obowiązującego w Portugalii. Po krótkiej przerwie poznaliśmy kolejnego trenera, który miał prowadzić z nami zajęcia typowo fotograficzne, był nim Mike Manciel. Mike w bardzo prosty i przystępny sposób zaznajamiał nas z zasadami obsługi i funkcjami aparatu fotograficznego, tajnikami fotografii, zasadami doboru odpowiedniego sprzętu i trybami pracy. Zostaliśmy wyposażeni w informacje na temat kadrowania, perspektywy, dobierania formatu, a także na temat doświetlania i ustawiania obiektów.
Po zajęciach czekał nas wieczorek zapoznawczy, podczas którego mieliśmy okazję bliżej poznać naszych kolegów i koleżanki – wpółuczestników kursu z Niemiec, Litwy, Węgier i Estonii. Mieliśmy okazję do rozmów, wymiany doświadczeń, a w międzyczasie próbowania lokalnych potraw oraz napojów.
Kurs był fantastycznym wydarzeniem szkoleniowym, podczas którego wiele się nauczyliśmy. Osoby prowadzące były bardzo kompetentne i umiejętnie przekazywały nam swoją wiedzę. Wszystkie dni szkoleniowe były wypełnione interesującymi zajęciami. Drugi dzień zajęć obfitował już w ćwiczenia praktyczne. W ich trackie pracowaliśmy nad rozwijaniem umiejętności edycji obrazu oraz tworzenia prezentacji w sposób możliwie najbardziej kreatywny. Nasi wykładowcy ciężko pracowali nad tym, by umożliwić uczestnikom zrozumienie podstawowych i średnio zaawansowanych narzędzi w celu lepszego prezentowania własnych projektów fotograficznych.
Kolejne dni kursu to opracowywanie i ćwiczenie własnych kreatywnych pomysłów i projektów fotograficznych z wykorzystaniem narzędzi, które poznaliśmy dzień wcześniej. Tu należy dodać, że główną częścią tego dnia zajęć była wyprawa w teren, by najpierw zrobić ładne zdjęcia, a dopiero później na nich pracować. Plener zdjęciowy był wspaniały – widoki cudowne, a łagodna pogoda tylko zachęcała do wytężonej pracy.
Ostatni dzień zajęć to podsumowanie całości oraz powtórzenie i przypomnienie materiału, który opanowywaliśmy od początku szkolenia. Warte wspomnienia jest to, iż po zajęciach, praktycznie każdego dnia, dzięki zaangażowaniu Gracy udało nam się także zwiedzić wyspę. Graca cały czas zachęcała nas do jej zwiedzania, poznawania miejscowego folkloru, odkrywania niezwykłych i urokliwych zakątków. Poza oczywistymi korzyściami płynącymi z uczestnictwa w kursie, mieliśmy możliwość wzięcia udziału w zorganizowanej wyciecze po wyspie. Zwiedziliśmy unikalne wnętrze wygasłego krateru wulkanu, mogliśmy popływać w przepięknych basenach lawowych, odwiedzić miejsca na wyspie, gdzie mieliśmy możliwość wykonania setek zdjęć i w praktyce wykorzystania informacji uzyskanych na kursie. Mieliśmy też okazję posłuchać muzyki Fado w oryginalnym wykonaniu czy udziału w festynie św. Marcina na głównym placu miasta. Wisienką na torcie była jednak wycieczka łodzią, z możliwością zobaczenia delfinów i wielorybów, które łaskawie ukazały nam się i pozwoliły sfotografować.
Podsumowując wyjazd, jesteśmy zachwyceni organizacją kursu, współpracą, możliwością połączenia nauki z poznaniem wyspy – wraz z jej folklorem, uroczymi zabytkami, zatoczkami, klifami i wulkanami. Wyjeżdżaliśmy z niedosytem i z chęcią rychłego powrotu. Podczas kursu zawiązaliśmy nowe przyjaźnie, poznaliśmy ludzi z innych państw, niejednokrotnie z innym spojrzeniem na niektóre sprawy, z innymi doświadczeniami w pracy.
Znajomości i uzyskane na kursie informacje na pewno pomogą nam wzbogacić nasz nauczycielski warsztat. Pozwolą na ciekawszą organizację zajęć i zachęcenie uczniów do korzystania z formy sztuki, jaką jest fotografia. Nowo nabyte umiejętności już wykorzystujemy w pracy z naszymi podopiecznymi, a zdobytą wiedzę przekazujemy podczas zajęć ze skazanymi. Mamy nadzieję, że nasi słuchacze będą równie zadowoleni z nabycia nowych kompetencji, jak my po zakończonym szkoleniu.
Z pozdrowieniami dla prowadzących i uczestników kursu Marek Bogiel